# MMWA05P47K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMWA05P47K-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmwa05p47k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmwa05p47k-f#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.319" Dia x 0.685" L (8.10mm x 17.40mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 50V