# MMWA05P22K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMWA05P22K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmwa05p22k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmwa05p22k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/38/17/2238177-MMWA05P22K-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.240" Dia x 0.685" L (6.10mm x 17.40mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 50V