# MMSZ5250B RHG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMSZ5250B RHG
- **Manufacturer:** Taiwan Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmsz5250b-rhg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmsz5250b-rhg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/HS/1M/FL/HS1MFLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 15 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 25 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-123F
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 20 V