# MMSZ5248C-HE3-18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMSZ5248C-HE3-18
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmsz5248c-he3-18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmsz5248c-he3-18#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BA/T4/6W/BAT46W-E3-08DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 14 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 21 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** SOD-123
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 18 V