# MMP6W2P2K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMP6W2P2K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmp6w2p2k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmp6w2p2k-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Long Life
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.102" W, 0.748" T x 1.929" L (28.00mm, 19.00mm x 49.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V