# MMP6S47K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMP6S47K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmp6s47k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmp6s47k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/38/13/2238131-MMP1P47K-F-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Long Life
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.394" W, 0.236" T x 0.906" L (10.00mm, 6.00mm x 23.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V