# MMP4P68K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMP4P68K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmp4p68k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmp4p68k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/38/15/2238153-MMP4P68K-F-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Long Life
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.630" W, 0.354" T x 1.378" L (16.00mm, 9.00mm x 35.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V