# MMP2W6P8K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMP2W6P8K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmp2w6p8k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmp2w6p8k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/38/14/2238148-MMP2W6P8K-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 6.8 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Long Life
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.063" W, 0.748" T x 1.575" L (27.00mm, 19.00mm x 40.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V