# MMP2W4P7K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMP2W4P7K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmp2w4p7k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmp2w4p7k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/38/14/2238147-MMP2W4P7K-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4.7 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Long Life
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.984" W, 0.630" T x 1.693" L (25.00mm, 16.00mm x 43.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V