# MMP2W2P2K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMP2W2P2K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmp2w2p2k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmp2w2p2k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/22/2148226-338-4276-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Long Life
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.709" W, 0.394" T x 1.378" L (18.00mm, 10.00mm x 35.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V