# MMK7.5104K100K00L16.5TR18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMK7.5104K100K00L16.5TR18
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmk7-5104k100k00l16-5tr18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmk7-5104k100k00l16-5tr18#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/06/2145069-399-13063-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V