# MMD-12EZ-4R7M-V1-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMD-12EZ-4R7M-V1-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmd-12ez-4r7m-v1-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmd-12ez-4r7m-v1-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 27A
- **Current Rating (Amps):** 12 A
- **DC Resistance (DCR):** 15mOhm Max
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 4.7 ÂµH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
- **Tolerance:** Â±20%