# MMD-10DZ-R19M-V1-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMD-10DZ-R19M-V1-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmd-10dz-r19m-v1-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmd-10dz-r19m-v1-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 90A
- **Current Rating (Amps):** 40 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.95mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 190 nH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%