# MMD-06CZ-1R0M-V1-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMD-06CZ-1R0M-V1-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmd-06cz-1r0m-v1-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmd-06cz-1r0m-v1-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 22A
- **Current Rating (Amps):** 11 A
- **DC Resistance (DCR):** 10mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
- **Tolerance:** ±20%