# MMD-04BZ-2R2M-V1-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMD-04BZ-2R2M-V1-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmd-04bz-2r2m-v1-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmd-04bz-2r2m-v1-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6A
- **Current Rating (Amps):** 2.85 A
- **DC Resistance (DCR):** 90mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
- **Tolerance:** ±20%