# MMC2114CFCVF33
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMC2114CFCVF33
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmc2114cfcvf33
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmc2114cfcvf33#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, SCI, SPI
- **Core Processor:** M210
- **Core Size:** 16/32-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 104
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 256KB (256K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 33MHz
- **Supplier Device Package:** 196-MAPBGA (15x15)
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V