# MMBD2004S-TP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMBD2004S-TP
- **Manufacturer:** Micro Commercial Co
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmbd2004s-tp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmbd2004s-tp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 240 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 50 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-23
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1 V @ 100 mA