# MMB02070C2002FB700
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMB02070C2002FB700
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmb02070c2002fb700
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmb02070c2002fb700#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 20 kΩ
- **Size:** 0.087" Dia x 0.228" L (2.20mm x 5.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0207
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%