# MM35 1R550-DIN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MM35 1R550-DIN
- **Manufacturer:** Ametherm Inc
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mm35-1r550-din
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mm35-1r550-din#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/19/97/2519973-570-1410-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 A
- **Diameter:** 2.677" (68.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.339" (34.00mm)
- **R @ 25°C:** 1.5 Ω
- **R @ Current:** 13 mΩ
- **Tolerance:** ±25%