# MM2P-AC200-220
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MM2P-AC200-220
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mm2p-ac200-220
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mm2p-ac200-220#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 17.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 220VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 7.5 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 176 VAC
- **Must Release Voltage:** 66 VAC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 250VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin (Octal)