# MM2589H48B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MM2589H48B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mm2589h48b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mm2589h48b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/23/55/8523550-1570-1156-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1030.0 CFM (28.84m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, cULus, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 60.0dB(A)
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Round - 255mm Dia
- **Static Pressure:** 1.100 in H2O (274.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 3.5 lbs (1.6 kg)
- **Width:** 89.00mm