# MM2260H48B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MM2260H48B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mm2260h48b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mm2260h48b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/23/54/8523546-1570-1152-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 690.0 CFM (19.32m³/min)
- **Approval Agency:** UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 67.0dB(A)
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Round - 222mm Dia
- **Static Pressure:** 1.500 in H2O (373.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 3.1 lbs (1.4 kg)
- **Width:** 60.00mm