# MM2072H24B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MM2072H24B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mm2072h24b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mm2072h24b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/23/54/8523543-1570-1149-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 825.0 CFM (23.10m³/min)
- **Approval Agency:** UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 65.0dB(A)
- **RPM:** 3600 RPM
- **Size:** Square - 208mm L x 208mm H
- **Static Pressure:** 1.200 in H2O (298.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 3.5 lbs (1.6 kg)
- **Width:** 72.00mm