# MM1865H24B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MM1865H24B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mm1865h24b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mm1865h24b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/42/8508420-1570-1148-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 580.0 CFM (16.24m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 65.0dB
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 180mm L x 180mm H
- **Static Pressure:** 1.200 in H2O (298.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 3.5 lbs (1.6 kg)
- **Width:** 65.00mm