# MM08-60APS-ZTK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MM08-60APS-ZTK
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mm08-60aps-ztk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mm08-60aps-ztk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 75°C
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Response Frequency:** 1kHz
- **Sensing Distance:** 2.362" (60mm)
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 10V ~ 30V