# MM08-60ANS-ZUK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MM08-60ANS-ZUK
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mm08-60ans-zuk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mm08-60ans-zuk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Magnet
- **Frequency:** 1 kHz
- **Must Release:** 60.00mm
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 75°C
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 30V