# MLZ2012N100LT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLZ2012N100LT000
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlz2012n100lt000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlz2012n100lt000#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 110mA
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 300mOhm
- **Frequency:** 50MHz
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±20%