# MLZ2012M2R2HT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLZ2012M2R2HT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlz2012m2r2ht000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlz2012m2r2ht000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/67/445-6760-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400mA
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 160mOhm
- **Frequency:** 100MHz
- **Height:** 0.041" (1.05mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±20%