# MLZ1608N100LTD25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLZ1608N100LTD25
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlz1608n100ltd25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlz1608n100ltd25#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/25/445-2537-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60mA
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 600mOhm
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** ±20%