# MLX91220KDF-ABF-075-TU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLX91220KDF-ABF-075-TU
- **Manufacturer:** MELEXIS
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlx91220kdf-abf-075-tu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlx91220kdf-abf-075-tu#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/29/81/10298131-TH7301EDF-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** ±75A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 300kHz
- **Linearity:** ±0.3%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Output:** Fixed, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 2µs
- **Sensitivity:** 26.7mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V