# MLVS1812P50102DG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLVS1812P50102DG
- **Manufacturer:** INPAQ Technology Co., Ltd
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlvs1812p50102dg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlvs1812p50102dg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1000 pF @ 1 kHz
- **Current:** 800 A
- **Maximum AC Volts:** 50 V
- **Maximum DC Volts:** 65 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 95 V
- **Varistor Voltage (Min):** 77 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 86 V