# MLV0603E31103T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLV0603E31103T
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlv0603e31103t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlv0603e31103t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/31/89/BC3189DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 425 pF @ 1 MHz
- **Current:** 30 A
- **Energy:** 0.1J
- **Maximum AC Volts:** 11 V
- **Maximum DC Volts:** 14 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Varistor Voltage (Max):** 20 V
- **Varistor Voltage (Min):** 16 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 18 V