# MLT2.7S-CP316
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLT2.7S-CP316
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlt2-7s-cp316
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlt2-7s-cp316#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/33/04/1333045-298-14946-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 2.70" (68.60mm)
- **Color:** Silver
- **Features:** Corrosion Resistance
- **Length:** 10.25"
- **Material:** Stainless Steel 316
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tensile Strength:** 200 lbs (90.72 kg)
- **Width:** 0.180" (4.57mm)