# MLT2.7H-LP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLT2.7H-LP
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlt2-7h-lp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlt2-7h-lp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/30/85/1330851-298-1101-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 2.70" (68.60mm)
- **Color:** Silver
- **Length:** 10.25"
- **Material:** Stainless Steel 304
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tensile Strength:** 450 lbs (204.12 kg)
- **Width:** 0.310" (7.87mm)