# MLR684K630
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLR684K630
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlr684k630
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlr684k630#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 8000 pF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.546" (13.87mm)
- **Lead Spacing:** 0.544" (13.84mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V