# MLR154K50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLR154K50
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlr154k50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlr154k50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.551" L x 0.236" W (14.00mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 50V