# MLK1005S22NJT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLK1005S22NJT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlk1005s22njt000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlk1005s22njt000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/14/445-1471-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 200 mA
- **DC Resistance (DCR):** 700mOhm Max
- **Frequency:** 3.5GHz
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Inductance:** 22 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 7 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** ±5%