# MLK0603L7N5JT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLK0603L7N5JT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlk0603l7n5jt000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlk0603l7n5jt000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/15/445-1571-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/15/445-1571-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 200 mA
- **DC Resistance (DCR):** 700mOhm Max
- **Frequency:** 6GHz
- **Height:** 0.013" (0.33mm)
- **Inductance:** 7.5 nH
- **Material:** Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 6 @ 300MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201 (0603 Metric)
- **Tolerance:** ±5%