# MLJ1005WR39JT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLJ1005WR39JT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlj1005wr39jt000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlj1005wr39jt000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/18/445-180958-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 230mA
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 970mOhm Max
- **Frequency:** 210MHz
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Inductance:** 390 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 25MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** ±5%