# MLG1608B10NJT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLG1608B10NJT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlg1608b10njt000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlg1608b10njt000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/63/445-6332-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/63/445-6332-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 200mOhm Max
- **Frequency:** 3.5GHz
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 10 nH
- **Material:** Ceramic, Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 12 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%