# MLG0603S15NHT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLG0603S15NHT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlg0603s15nht000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlg0603s15nht000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/78/445-7838-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 180 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.1Ohm Max
- **Frequency:** 2.5GHz
- **Height:** 0.013" (0.33mm)
- **Inductance:** 15 nH
- **Material:** Ceramic, Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 6 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201 (0603 Metric)
- **Tolerance:** ±3%