# MLF2012A3R3KT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLF2012A3R3KT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlf2012a3r3kt000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlf2012a3r3kt000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/10/445-1032-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 50 mA
- **DC Resistance (DCR):** 600mOhm Max
- **Frequency:** 60MHz
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 10MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±10%