# MLF2012A1R0KTD25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLF2012A1R0KTD25
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlf2012a1r0ktd25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlf2012a1r0ktd25#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/10/445-1032-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 80 mA
- **DC Resistance (DCR):** 300mOhm Max
- **Frequency:** 120MHz
- **Height:** 0.041" (1.05mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 10MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±10%