# MLF1608E5R6KTA00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLF1608E5R6KTA00
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlf1608e5r6kta00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlf1608e5r6kta00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 15 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.1Ohm Max
- **Frequency:** 45MHz
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 5.6 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 35 @ 4MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** ±10%