# MLF1005LR47KT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MLF1005LR47KT
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mlf1005lr47kt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mlf1005lr47kt#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/62/445-6216-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/15/445-15699-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 50 mA
- **DC Resistance (DCR):** 420mOhm Max
- **Frequency:** 190MHz
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 10MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** ±10%