# ML610Q172-022GAZWAX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ML610Q172-022GAZWAX
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ml610q172-022gazwax
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ml610q172-022gazwax#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SSP, UART/USART
- **Core Processor:** nX-U8/100
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 12x10b SAR
- **EEPROM Size:** 2K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 37
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External, Internal
- **Peripherals:** LCD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 128KB (64K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 4K x 8
- **Speed:** 8.4MHz
- **Supplier Device Package:** 64-QFP (14x14)
- **Voltage:** 2.2V ~ 5.5V