# MKY22W32205I00KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKY22W32205I00KSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mky22w32205i00kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mky22w32205i00kssd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/99/2144999-1928-1588-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.827" (21.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** Y2
- **Size:** 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 300V