# MKW36A512VHT4R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKW36A512VHT4R
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkw36a512vht4r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkw36a512vht4r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.3mA
- **Data Rate (Max):** 1Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Memory Size:** 265kB Flash, 64kB RAM
- **Modulation:** FSK, GFSK, MSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Power:** 5dBm
- **Protocol:** Bluetooth v5.0
- **RF Family:** Bluetooth
- **Sensitivity:** -95dBm
- **Serial Interfaces:** I²C, SPI, UART
- **Supplier Device Package:** 64-VFLGA (7x7)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.6V