# MKT1820722165
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKT1820722165
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkt1820722165
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkt1820722165#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/14/2152149-BC3172-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 220 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 1.969" (50.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 160V