# MKS4G052207I00KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKS4G052207I00KSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mks4g052207i00kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mks4g052207i00kssd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/40/2148406-1928-1736-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Height:** 1.811" (46.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.634" L x 1.220" W (41.50mm x 31.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V